Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma

En son konular
» 1. benim ve hep ben olucam
Ptsi Mayıs 11, 2009 11:02 am tarafından Admin

» Suyu bilinçli kullanmanın çözümleri için tema kapmanya başlattı!
Ptsi Mayıs 11, 2009 10:51 am tarafından Admin

» Osmanbey Ağaçlandırılıyor
Paz Ekim 05, 2008 5:51 am tarafından Admin

» "TÜRKİYE 30 YIL SONRA ÇÖL İKLİMİNE GİRECEK"
Paz Ekim 05, 2008 5:49 am tarafından Admin

» 100 Fidan Diktiler
Paz Ekim 05, 2008 5:47 am tarafından Admin

» tema resimleri
Paz Ekim 05, 2008 5:46 am tarafından Admin

» Toprak erozyonunun yoğunluğu
Paz Ekim 05, 2008 5:44 am tarafından Admin

» Ağaç Dikin, Küresel Isınmaya El Koyun!...
Paz Ekim 05, 2008 5:43 am tarafından Admin

» Ormanlarımız Artık Satılığa Çıktı!
Paz Ekim 05, 2008 5:40 am tarafından Admin

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 Profil
 SSS
 Arama
En iyi yollayıcılar
Admin
 


TEMA VAKFI VE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASINDAN

Aşağa gitmek

default TEMA VAKFI VE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASINDAN

Mesaj  Admin Bir Salı Mayıs 27, 2008 5:05 am

TEMA VAKFI VE ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASINDAN

ORTAK BASIN AÇIKLAMASIyargı kararlarını yok sayıp dinlemeyerek,
işgal ettiği verimli tarım arazisini
betonlaştıran CARGİLL

bu kez ülkenin hukukunu değiştiriyor!..


Ülke toprağını korumaya yönelik ANAYASA MAHKEMESİ, DANIŞTAY ve BURSA İDARE MAHKEMELERİ kararlarını geçersiz kılan ve bu niteliği ile “HUKUKA AYKIRI OLAN” Kanun teklifi, Cargill yararları doğrultusunda TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi.


ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI ve TEMA VAKFI “ulusal bağımsızlığımız ve toprak varlığımızın korunması adına”, ülke ve ulus yararlarını korumaya ant içmiş milletvekillerimizi Kanun teklifine hayır demeye, kamuoyumuzu ve medyayı konuya duyarlı olmaya çağırmaktadır.

Bilindiği gibi, kamuoyunda CARGİLL yasası olarak tanınan ve “verimli tarım arazilerinin izinsiz ve hukuka aykırı biçimde işgal edilmesi” eylemlerine af getiren 5578 sayılı Kanun 9 Şubat 2007 tarihinde yasalaşmıştır.

CARGİLL firması bu Kanunun sağladığı af olanağından yararlanmak amacıyla aynı gün başvuruda bulunmuş ve Bursa Valiliği tarafından verilen 20 Şubat 2007 tarihli izinle, firmanın hukuk dışı yatırımına “meşruiyet” kazandırılmak istenilmiştir.

Valilik işleminin iptali için Bursa İdare Mahkemelerinde iptal davaları açılmıştır. Bu davalar devam ederken, sayın CUMHURBAŞKANI’nın anılan Kanunun iptaline ilişkin olarak açtığı dava ilk sonucunu vermiş ve 19 Şubat 2007 tarihli ANAYASA MAHKEMESİ kararıyla Kanunla ilgili olarak “yürürlüğün durdurulması” kararı verilmiş ve bu karar Resmi Gazetede yayınlandığı 22 Şubat 2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

ANAYASA MAHKEMESİ tarafından verilen bu karar değerlendirilerek, artık yasal dayanağı kalmamış bulunan Valilik işlemi hakkında Bursa 1.İdare Mahkemesinde 23 Mart 2007 ve 3.İdare Mahkemesince de 8 Kasım 2007 tarihlerinde iki ayrı “yürütme durdurma” kararı verilmiştir.

ANAYASA MAHKEMESİ ve idare mahkemeleri kararlarıyla “hukuka aykırılığı” belgelenen ve kanıtlanan Valilik izin işleminin ortadan kalkması üzerine, firmanın verilmiş mahkeme kararlarına aykırı yatırımının kurtarılması amacıyla, bu kez 14 Şubat 2007 tarihinde TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonunca kabul edilen Kanun teklifi hazırlanmıştır. Bu Kanun teklifi ile “tarım arazisinde izinsiz gerçekleştirilmiş yatırımlara hukuksallık kazandırmak amacıyla” bir yıllık yeni bir af süresi getirilmektir.

Bu düzenleme, açıkça hukuka aykırı olduğu gibi, ülke ve ulusun geleceğinin güvencesi olan verimli tarım arazilerinin talanına yol açacak özelliği ile ülke ve ulus yararlarına da aykırıdır.

-Kanun teklifi, ANAYASA MAHKEMESİ, DANIŞTAY ve idare mahkemelerince verilmiş olan yargı kararlarına uymayan ve onları geçersiz kılan niteliği ile ANAYASA’nın 138. maddesinde yer alan “yasama ve yürütme mahkeme kararlarına uymak zorundadır” hükmü ile hiçbir biçimde bağdaşmayan özelliğinden ötürü hukuka aykırıdır.

-Teklif, “özünde bir tüzel kişiliğe özel ayrıcalık tanıyan” niteliğinden dolayı, ANAYASA’nın 10. maddesinde yer alan “hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz” hükmüyle de bağdaşmamakta ve bu nedenle de hukuka aykırı bulunmaktadır.

-Teklif, esasen son derece yetersiz olan “verimli tarım arazilerinin talanını hızlandıracak özelliğinden ötürü, ülke ve ulus yararlarına da açıkça aykırıdır.

-Hukuka ve toplum yararlarına aykırı olan bu teklif, bir yabancı firma yararlarını gözeten özü ve niteliği ile ulusal bağımsızlığımızla da bağdaşmamaktadır.

Türkiye Büyük Millet Meclisini Kanun teklifine hayır demeye, kamuoyunu ve medyayı, hukukun üstünlüğünün egemen kılınması ve ulusal varlıklarımızla bağımsızlığımızın korunması yolundaki çabalarımıza omuz vermeye ve destek olmaya çağırıyoruz. 19.02.2008Ümit Y. GÜRSES
TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı
Dr. Gökhan GÜNAYDIN
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası
Admin
Admin
Admin

Mesaj Sayısı : 43
Kayıt tarihi : 23/05/08

Kullanıcı profilini gör http://tema.formyjob.net

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz